19 Mayıs Mahallesi Şişli FulyaÖğretmen Haşim Çeken Cad. No: 7/2 +90 212 213 83 43info@dengeortopedi.com.tr

Amputasyon Sonrası Bakım

Amputasyon Sonrası Bakım

24 Temmuz 2018 by maksimumweb.com0
amputasyon-sonrasi-bakim-1200x857.jpg

Amputasyon sonrası bakım ve rehabilitasyon kişi için oldukça önemli ve hayatidir. Teknolojinin gelişmesiyle ampute olmuş kişiler hayatlarına aynı şekilde devam edebilir. En etkin yol uzman bir doktor, terapist ve protez teknikerinden yardım almaktan geçer.

Öncelikle protez öncesi dönemin iyi yönetilmesi gerekir. Güdük şekillenmesi, yara oluşumlarının tedavisi, kasların güçlendirilmesi ve günlük egzersizlerin düzenli olarak, kontrol altında gerçekleştirilmesi gerekir. Amputasyon sonrasında en çok karşılaşılan ve en önemli olan sorunlardan biri de Fantom hissidir. Fantom ağrısı ampute edilen uzvun varmış gibi hissedildiği ağrıya verilen isimdir.

Proteze geçiş süreci kişinin motivasyon ve rehabilitasyon süresine bağlıdır. Güdük sağlığı, aile ve çevre etkisi, günlük yaşantı ve alışkanlıklarda bu durumu doğrudan etkiler. İstisnai durumlarda amputasyon sonrası hemen proteze geçilebilir. Bu en az 10 günlük bir süre zarfında gerçekleşir. Fakat bu durum her amputasyon için geçerli değildir. Erken uygulanan geçici protez uygulamaları Fantom ağrısını büyük oranda azaltır.

Unutulmaması gerekir ki bu dönemde doğru bir protez teknikeri ve iyi bir fizyoterapistin önemi büyüktür.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


DENGE ORTOPEDİ

Denge Ortopedi Protez ve Ortez yapım, uygulama ve Ayak Sağlığı merkezidir. Sağlık alanındaki çağın gereksinimleri şeklinde takip eden firmamız sağlık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Protez Ortez, Ayak sağlığı ürünleri, Skolyoz Korseleri ve birçok ürün grubu ile hizmetinizdeyiz.

İletişim

19 Mayıs Mah. Öğretmen Haşim Çeken Cad. İpek Ap. No: 7/2 Şişli Fulya İstanbul Türkiye

info@dengeortopedi.com.tr

0212 213 83 43

0545 942 07 17

Fax: 0212 213 83 45

Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma 09:00 – 19:00
Cumartesi 09:00 – 16:00

Copyright © 2018 Denge Ortopedi'nin Resmi Web Sitesidir. | Profesyonel Web Tasarım

Call Now Button